FintechSztuczna inteligencja

Izraelska firma ThetaRay podpisała kontakt z Emiratami Arabskimi

Firma tehnologiczna ThetaRay z Izreaela podpisała kontrakt z emirackim bankiem Mashreq. W efekcie umowy instytucja otrzymała licencję na narzędzie wspierające wykrywanie przestępstw finansowych w obszarze bankowości korespondencyjnej. 

Sztuczna inteligencja wykrywa przestępstwa finansowe

Jest to pierwsza licencja pozyskana od izraelskiej firmy przez bank ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wszystkie szczegóły transakcji są owiane tajemnicą. Narzędzie stworzone przez ThetaRay opiera się na sztucznej inteligencji i jego zadaniem jest identyfikacja cybernetycznych zagrożeń finansowych. W szczególności chodzi o pranie brudnych pieniędzy oraz oszustwa.Problemy Maqreq z przeszłości rozwiązane?

Emiracki bank z siedzibą w Dubaju w przeszłości musiał płacić kary za naruszenie amerykańskich sankcji. Dzięki nawiązaniu współpracy z ThetaRay dotychczasowe problemy powinny zostać rozwiązane, dzięki ogranieczeniu ryzyka przestępstw w przestrzeni transgranicznych.

Bank Mashreu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Zjednoczone Emiraty Arabskie to najważniejsze centrum finansowe oraz handlowe dla Bliskiego Wschodu. Z tego powodu postanowiono zaostrzyć przepisy bankowe oraz finansowe – wezwano Banki do zwiększenia bezpieczeńśtwa w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy. ZAE chcą oderwać od siebie łatkę miejsca sprzyjającego nielegalnym pieniądzom.

Więcej kontraktów dla izraelskich firm?

Dla ThetaRay to pierwszy kontrakt w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale firma liczy, że to początek większej ilości współprac w krajach arabskich. Izrael oraz ZEA nawiązały w 2020 roku współpracę w ramach umowy pośrednictwa Stanów Zjednoczonych, która została poszerzona na Bahraj, Maroko oraz Sudan.

Źródło: Reuters