Cyberbezpieczeństwo

ETFy cyberbezpieczeństwa rosną po inwazji Rosji na Ukrainę

Fundusze ETF skupiające się na cyberbezpieczeństwie gwałtownie wzrosły, co jest efektem inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę.

Cyberbezpieczeństwo zyskuje na wartości

Największy w Europie ETF ds. cyberbezpieczeństwa, L&G Cyber Security UCITS ETF (ISPY), którego wartość wynosi 2,7 mld dolarów, wzrósł w ostatni piątek o 4%. Według danych ETFLogic dwa inne fundusze inwestycyjne, ETF WisdomTree Cybersecurity UCITS (WCBR) oraz Global X Cybersecurity UCITS ETF (BUG) odnotowały w ciągu ostatniego tygodnia wzrosty na poziomie 4,6%.Zaistniała sytuacja to konsekwencje inwazji Rosji na Ukrainę. W odpowiedzi na rosyjskie ataki grupa hakerska Anonymus ogłosiła „cyberwojnę” przeciwko Rosji, co zaowocowało masowymi cyberatakami na Rosję oraz Białoruś. Ze strony rosyjskiej również widoczne są działania hakerów.

Wielka Brytania zwiększa czujność

Wielka Brytania obserwując zaistniałą sytuację postanowiła zareagować. Już w zeszłym miesiącu National Cyber Security Centre (NCSC) wezwało firmy do wzmocnienia obrony online przed potencjalnymi atakami rosyjskich hakerów. Na tę chwile agencja nie dostrzega konkretnych zagrożeń, ale mimo dynamicznej sytuacji ryzyko ataków jest większe.

Według specjalistów od cyberbezpieczeństwa istnieje duże ryzyko, że Rosja może dążyć do destabilizacji w krajach zachodnich. Miałoby to służyć do odwrócenia uwagi od sytuacji na Ukrainie.Wojna przynosi korzyści dla branży cyberbezpieczeństwa

Liczne oraz udane ataki hakerów w ostatnich dniach to alarm dla agencji rządowych oraz wielkich firm na całym świecie. Zaś dla firm z branży cyberbezpieczeństwa to ogromna szansa na zwiększenie zysków. Aktualna sytuacja pokazuje, że w najbliższym czasie światowe wydatki na cyberpezpieczeństwo znacząco wzrosną.

Źródło: etfstream.com