Sztuczna inteligencja

Czym jest sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja ekscytuje nas od lat, ale w ostatniej dekadzie możemy dostrzec prawdziwy boom technologii AI. W tym artykule odpowiem na podstawowe pytania dotyczące tego zagadnienia. Czym jest sztuczna inteligencja? Jak się narodziła? W czym dzisiaj znajduje zastosowanie? Spróbujmy uporządkować podstawowe informacje.

Sztuczna inteligencja – czym właściwie jest?

Sztuczna inteligencja to niezwykle ciekawa dziedzina informatyki. Skupia się ona na tworzeniu systemów i programów komputerowych zdolnych do wykonywania zadań, które wymagają inteligencji ludzkiej. SI odnosi się do symulacji inteligencji w komputerach, które mogą uczyć się, rozumieć, przetwarzać informacje, podejmować decyzje i adaptować się do zmieniającego się otoczenia. Głównym celem sztucznej inteligencji jest rozwinięcie maszyn, które są zdolne do myślenia i podejmowania działań na podstawie zbioru danych.W ramach sztucznej inteligencji wyróżnia się wiele technik i metod, takich jak uczenie maszynowe, sieci neuronowe, przetwarzanie języka naturalnego i wiele innych. Machine learning jest jednym z kluczowych obszarów, gdzie komputery są programowane w taki sposób, aby analizować dane, rozpoznawać wzorce i wyciągać wnioski. To umożliwia im zdolność do dostosowywania się i doskonalenia swoich działaniami wraz z nabywanym doświadczeniem.

Znajduje ona szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Dziś sztuczna inteligencja jest obecna w takich branżach jak medycyna, przemysł, finanse, transport, edukacja i wiele innych. Może być wykorzystywana do analizowania dużych zbiorów danych, automatyzacji zadań, wspomagania decyzji, rozpoznawania obrazów czy generowania naturalnego języka. Sztuczna inteligencja ma potencjał do znaczącego wpływu na nasze społeczeństwo, ponieważ otwiera nowe możliwości i stwarza nowe wyzwania.

Początki sztucznej inteligencji

John McCarthy to człowiek, który w 1955 roku pierwszy użył pojęcia „sztucznej inteligencji”. Już na samym początku prac naukowych zauważono, że postęp w tej futurystycznej dziedzinie będzie wymagał skomplikowanych oraz mozolnych prac. Pod względem technologicznym były to zupełnie inne czasy i dopiero w ostatnich latach ta tendencja znacząco się zmieniła. W latach 50. nie istniały komputery typu PC, telefony komórkowe oraz Internet.

Prekursorzy sztucznej inteligencji nie mieli nawet namiastki technologicznych możliwości, które otrzymują dzisiejsi naukowcy. Jednak ich praca była niezbędna i zapoczątkowała szereg technologicznych odkryć, które możemy do dzisiaj obserwować. Mimo niewielkich możliwości, to w tej samej dekadzie powstało pierwsze laboratorium AI w Stanach Zjednoczonych, na Carnegie Mellon University. Kilka lat później swoje laboratorium w Massachusetts Institute of Technology utworzył wcześniej wspomniany John McCarthy.

W tym momencie powinniśmy przenieść się z USA do Wielkiej Brytanii. To właśnie w tym kraju swoje prace prowadził wybitny matematyk, Alan Turing.Alan Turing – ojciec AI oraz test Turinga

Alan Turing był brytyjskim matematykiem i kryptologiem, a także jednym z twórców informatyki. Pisząc o wybitnym matematyku w kontekście SI trzeba przywołać tzw. test turinga, który został przedstawiony w 1950 roku. Miał on za zadanie ocenić zdolność maszyny do prowadzenia komunikacji w języku naturalnym, co można uznać za test inteligencji. Polegał on na tym, że człowiek prowadził rozmowę rozmowę w formie tekstu z kilkoma stronami i miał ocenić, czy któraś z nich jest maszyną. W przypadku, kiedy człowiek nie jest w stanie wskazać maszyny, uznaje się, że urządzenie przeszło test pozytywnie. W swoich prognozach Turing oczekiwał, że rozwój maszyn w końcu pozwoli im przejść test oraz szacował, że w 2000 roku będą w stanie oszukać 30% sędziów w czasie pięciominutowego testu.

Alan Turing i sztuczna inteligencja

Postać wybitnego matematyka ponownie zaistniała w świadomości masowej dzięki produkcji filmowej „Gra tajemnic”. Dzieło opowiada historię Turinga i jego pracach nad złamaniem kodu niemieckiej Enigmy. W postać matematyka wcielił się Benedict Cumberbatch. Pełny artykuł o Alanie Turingu przeczytasz tutaj.

Dzisiejsza sztuczna inteligencja i jej możliwości

W ostatnich latach dostrzegalny jest intensywny rozwój takich technologii. To przekłada się na zastosowanie jej w szeroko pojętym biznesie. Dziś technologie SI można podzielić na:

Poznaj 25 najważniejszych pojęć ze świata sztucznej intelignecji.

Obserwuj nas na Facebook!